Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

052 / 4512 111

O nemocnici

Kežmarská nemocnica upozorňuje na začínajúce chrípkové ochorenia

19.10.2018

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku n. o., člen skupiny AGEL, registruje pravidelne na začiatku jesene začínajúci zvýšený nárast chrípkových ochorení. Pacienti by nemali chrípku podceňovať, ale mali by vedieť aj o komplikáciách sprevádzajúcich toto ochorenie, obzvlášť ak sa spája s deťmi alebo seniormi. Takzvané prechodenie chrípky, zanedbanie liečby, môže mať za následok až fatálne následky.

Chrípku môže sprevádzať veľmi ťažký priebeh komplikovaný rozvojom primárneho vírusového zápalu pľúc a srdca, čo je veľmi ťažká forma ochorenia končiaca na dýchacích prístrojoch alebo aj smrťou pacienta. Sezóna respiračných a chrípkových ochorení takmer vždy začína v októbri a môže trvať až do konca apríla nasledujúceho roka. Zdravotníci sa snažia, aby široká verejnosť by mala aspoň základné informácie o týchto chorobách. Obzvlášť nebezpečné môžu byť pre malé deti a chronicky chorých seniorov.

 

Chrípka je infekčné ochorenie vyvolané vírusom. Klinicky prebieha ako akútne zápalové ochorenie horných dýchacích ciest. Jej nástup je zväčša náhly. Často začína zimnicou, triaškou, bolesťami hlavy, teplota stúpa na 39 - 40 ºC. Chorý má bolesti svalov a kĺbov, suchý, dráždivý kašeľ, pocit sucha a škriabania v hrdle, nádcha začína jeden až dva dni od začiatku ochorenia. Ku klinickým príznakom dochádza za jeden až tri dni od infikovania sa. Pokiaľ nevzniknú komplikácie, príznaky po troch až piatich dňoch odznejú. K úplnému uzdraveniu obvykle dôjde do dvoch až štyroch  týždňov od prvých príznakov.

Vírus chrípky sa šíri predovšetkým vzduchom pri kašlaní a kýchaní najmä v prvých dvoch dňoch ochorenia. Vírus infikuje bunky sliznice dýchacieho traktu a v týchto bunkách sa rozmnožuje po 4 až 6 hodinách. Z napadnutej bunky sa uvoľňuje niekoľko tisíc vírusov, ktoré infikujú ďalšie bunky sliznice dýchacieho systému. Poškodenou sliznicou priedušiek a výstelky pľúc sa pri kašľaní a kýchaní dostávajú  uvoľnené vírusy do ovzdušia. Obdobie nákazlivosti, teda obdobie kedy sa od chrípkou postihnutého človeka  môžu nakaziť iní ľudia v jeho okolí je zvyčajne tri až sedem dní od vzniku príznakov.

Pre väčšinu ľudí je chrípka bežným ochorením, ale v niektorých prípadoch môže byť jej priebeh komplikovaný. Prechodiť chrípku sa nevypláca už len z týchto príčin. V prvom rade,  aby ju pacienti  ďalej nešírili  a aby sa ignorovaním príznakov ochorenia nevystavili riziku  komplikácií.  V dôsledku toho, že vírus chrípky naruší a oslabí sliznicu dýchacích ciest, môže dôjsť k druhotnej infekcii dýchacích ciest baktériami. Toto všetko môže zapríčiniť rozvoj hnisavého zápalu stredného ucha, prínosových  dutín, priedušiek ako aj bakteriálneho zápalu pľúc,“ uviedol MUDr. Martin Magera, primár interného oddelenia v kežmarskej nemocnici.

Chrípka môže mať aj veľmi ťažký priebeh s rozvojom vírusového zápalu pľúc a srdca, ktorý si môže skončiť pre pacienta podporou dýchania  na prístrojoch a niekedy u oslabených ľudí aj smrťou,“ dodal MUDr. Martin Magera.

Chrípkové ochorenia dokážu rýchlo vyčerpať  rezervy imunity. V krátkej dobe poškodia ochranné bariéry vybudované organizmom proti infekciám a  ich obnova si vyžaduje určitý čas. Doba do úplného  zotavenia  po chrípke s vážnejším priebehom preto trvá  aj niekoľko týždňov a  v  tomto období sú ľudia naviac oveľa náchylnejší  voči iným  infekčným ochoreniam.

 

 

Späť