Kežmarské novorodeniatka dostali háčkované chobotničky

11.3.2020

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku n.o., člen skupiny AGEL SK, má od včera na novorodeneckom oddelení opäť milú novinku. Prvé dni bábätiek spríjemňujú háčkované chobotničky, ktoré nemocnica dostala od Klubovne priateľstva v spolupráci s mestom Kežmarok.

Nápadu, pochádzajúcemu pôvodne z Dánska, sa v Kežmarku venuje  Žaneta Vaverčáková, ktorá ako rodáčka chcela podporiť aj kežmarskú nemocnicu. Vďaka jej nápadu, šikovným rukám z Klubovne priateľstva a zbierke Základnej školy s materskou školou pribudlo na novorodeneckom oddelení 114 háčkovaných chobotničiek. Nielen predčasne narodené, ale aj všetky ostatné bábätká a aj ich mamičky majú teda milého spoločníka. Podľa zistení vedcov v Dánsku chobotničky pomáhajú detičkám, aby sa cítili bezpečnejšie. Predčasne narodené deti, ktoré objímajú chobotnice v inkubátore, majú pravidelný tep, lepšie dýchajú a majú vyššiu hladinu kyslíka v krvi. Chápadlá chobotničiek zrejme pripomínajú deťom pupočnú šnúru a mäkká pletenina maternicu matky.

V roku 2018 už chobotničky na novorodeneckom oddelení boli a tento projekt sa osvedčil. Vedenie kežmarskej nemocnice túto iniciatívu privítalo aj teraz. ,,Sme veľmi radi, že naše bábätká majú takéhoto originálneho a milého spoločníka. Mamičky tento nápad tiež vítajú, pretože aj takáto na prvý pohľad drobnosť môže veľmi spríjemniť prvé dni bábätka po narodení,“ hovorí riaditeľ nemocnice Ing. Viktor Halíř.