Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

052 / 4512 111

O nemocnici

Svetový deň hygieny rúk: „Umývaj si ruky – zachrániš život“

5.5.2021

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) patrí piaty máj rukám a ich hygiene. Umývanie rúk a dodržiavanie základných princípov ich ochrany je mimoriadne dôležité. Presvedčili sme sa o tom najmä v poslednom období. Dodržiavanie hygieny a dezinfekcie je nevyhnutné najmä v zdravotníckom prostredí. Prečo a kedy je hygiena rúk dôležitá?

„Hygiena rúk, ktorá je zanedbaná môže zapríčiniť množenie mikroorganizmov. Tie sú zodpovedné za sírenie rôznych typov ochorení. Je veľmi dôležité, aby sme sa o hygienu svojich rúk starali a zbavovali sa tak jednak viditeľného znečistenia rúk, ale aj iných organických a anorganických nečistôt,“ vraví PhDr. Anna Rybková, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť. Hygienu rúk  je nevyhnutné dodržiavať najmä pred jedlom, po toalete, po kontakte so zvieratami, počas choroby, pred kontaktom s bábätkom, po príchode z vonkajšieho prostredia a zdravotníckych zariadení, po manipulácii s odpadom, a taktiež po návšteve verejných priestranstiev ako sú mestská hromadná doprava a obchody.

Postup správneho umývania rúk nie je náročný a každý by ho mal dôverne poznať.

  1. V prvom rade je potrebné si ruky navlhčiť. Do dlane aplikujeme menšie množstvo čistiacej emulzie (mydlo, tekuté mydlo, rôzne čistiace peny).
  2. Čistiacu emulziu rozotrieme na celé ruky a napeníme.
  3. Pod tečúcou vodou si penu dôkladne opláchneme, aby nám na rukách neostali jej zvyšky.
  4. Ruky nie je vhodné umývať viac ako minútu.
  5. Ruky si po umytí dôkladne osušíme.

Je niekoľko zásad, ktoré sú dôležité pri zaobchádzaní so zdravotníckymi pomôckami, biologickým materiálom, bielizňou a samozrejme, pri starostlivosti o pacienta. Všetky podmienky správnych hygienických postupov pre zdravotnícke zariadenia sú uvedené vo vyhláške MZSR. „Pokožka rúk zamestnanca zariadenia musí byť bez poranení a infekcií, nechty musia byť krátke, upravené, čisté, nenalakované, nesmú byť gélové alebo umelé; na rukách nesmú byť prstene a náramky,“ uvádza vyhláška 192/2015 Z.z.

Späť