Mobilná očkovacia jednotka kežmarskej nemocnice zaočkovala v okolitých obciach viac ako 1000 ľudí

28.6.2021

Tím zdravotníkov mobilnej očkovacej jednotky z Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku n.o., člen skupiny AGEL, zaočkoval v teréne počas uplynulých dní a víkendu 1174 ľudí. Tím bol v obciach kežmarského okresu a vďaka spolupráci so starostami obcí sa mu podarilo zaočkovať aj imobilných občanov či obyvateľov osád.

Žakovce, Toporec, Bušovce, Slovenská Ves, Výborná, Vojňany, Stráne pod Tatrami, Rakúsy, Krížová Ves, Spišská Belá, Ihľany, Holumnica, Spišské Hanušovce, Veľká Lomnica, Vrbov, Vlková, Ľubica, Zaľubica, Jurské, Podhorany. Tieto obce navštívil počas uplynulých dní tím zdravotníkov z kežmarskej nemocnice, ktorí boli zaočkovať záujemcov kežmarského okresu.

„Poďakovanie patrí aj väčšine starostov jednotlivých obcí za výbornú spoluprácu a ústretovosť. Začali sme očkovať už minulý týždeň v stredu popoludní a posledný výjazd mobilnej očkovacej jednotky sme mali v pondelok. Táto aktivita bola pre nás novinkou, a zároveň výzvou. V našom záujme je však zaočkovať čo najväčšie množstvo ľudí, aby sme čo najlepšie ochránili našich pacientov a kolegov zdravotníkov. Cieľom očkovania je predísť podobnej situácii v nemocniciach, ktorú sme zažili počas druhej vlny,“ vraví námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť PhDr. Anna Rybková, ktorá sa aktívne zúčastnila očkovania počas štyroch dní.

„Máme za sebou niekoľko dní počas ktorých sme vyrazili do terénu. Prvou obcou, kde sme sa očkovania zúčastnili boli Žakovce. V Žakovciach sme na úvod zaočkovali 36 ľudí a ďalej náš tím z nemocnice pokračoval počas nasledujúcich dní v ďalších obciach kežmarského okresu. Väčšina z nich by za iných okolností nemala príležitosť o vakcináciu v našom vakcinačnom centre,“ vraví PhDr. Lenka Gontkovská, vedúca vakcinačného centra kežmarskej nemocnice.

„Očkovanie v obciach kežmarského okresu prebehlo bez problémov, no situácia v niektorých obciach nebola jednoduchá a museli sme sa sami popasovať s rôznymi náročnými organizačnými situáciami, ktoré sa vyskytli v jednotlivých obciach. Niektoré chvíle boli veľmi fyzicky a psychicky náročné a veľké horúčavy nás taktiež unavili. Napriek tomu sa nám v teréne celkovo podarilo zaočkovať 1174 ľudí. Veľká vďaka za realizáciu patrí nášmu IT technikovi Igorovi Hajovskému, bez ktorého podpory by očkovanie v teréne nebolo možné. Veľmi nám pomohol s logistikou a plánovaním všetkých výjazdov. Bez neho a kolegu Jozefa Zoričáka by sa mobilná očkovacia jednotka nezaobišla. Zažili sme aj skutočne kuriózne situácie, keď sme pomáhali niektorým mamičkám v osadách s kočíkovaním detí, kým sa ony boli zaočkovať, “ dodáva o svojich skúsenostiach z očkovania v teréne PhDr. Anna Rybková, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť.