Kežmarská nemocnica má nový parný sterilizátor. Akému oddeleniu slúži?

22.9.2021

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, člen skupiny AGEL, neustále vylepšuje svoje materiálno-technické vybavenie. Jednou z najnovších inovácií sa môžu pochváliť aj centrálne operačné sály. Nové parné sterilizátory získané vďaka príspevku z eurofondov majú výkonnejšie komory a počas jedného cyklu dokážu sterilizovať väčšie množstvo materiálu.

„Z nového príslušenstva na centrálnych operačných sálach sa veľmi tešíme. Jeden zo starých autoklávov, ktorý sme mali v minulosti, bol dlhodobo nefunkčný a nemohli sme ho používať. Nové vybavenie nám síce trochu okresalo zo skladových priestorov, no urýchlilo a zefektívnilo nám prácu. Parný sterilizátor je prístroj, ktorý využíva na sterilizáciu zdravotníckych pomôcok paru pod tlakom. Počas procesu sterilizácie sa z komory odsaje vzduch a následne prebieha sterilizácia horúcou parou. Po sterilizačnom cykle nasleduje vákuové vysušenie materiálu. Parné autoklávy používajú pri práci vysoko kvalitnú demineralizovanú vodu, ktorá sa upravuje v jednotkách reverznej osmózy,“ vysvetľuje vedúca sestra jednodňovej zdravotnej starostlivosti a centrálnych operačných sál Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra Mgr. Veronika Nadžadyová.

„Parné sterilizátory, s ktorými bola spojená aj rekonštrukcia priestorov centrálnych operačných sál sú vybavením, ktoré sme získali vďaka eurofondom. Prístroje boli dodané v hodnote 76 560 €. Teší nás, že sa v našej nemocnici neustále zlepšuje materiálno-technické vybavenie a tým aj starostlivosť o našich pacientov,“ dodáva MUDr. Lýdia Wikarská, primárka jednodňovej zdravotnej starostlivosti a centrálnych operačných a námestníčka riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť.