Zdravotníci z kežmarskej nemocnice ošetrili počas víkendového festivalu EĽRO 58 ľudí

12.7.2022

Zdravotníci z Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok n. o., člen skupiny AGEL sa aktívne zúčastnili XXX. ročníka festivalu Európske ľudové remeslo organizovaného mestom Kežmarok. Počas troch dní konania festivalu ošetrili 58 ľudí, ktorým bola poskytnutá základná zdravotná starostlivosť. K dvom pacientom bola pre poruchu vedomia privolaná RZP. Zoskupenie zdravotníkov dopĺňala aj levočská nemocnica, vďaka ktorej sa opäť prejavila dôležitosť spolupráce medzi nemocnicami spišského klastra.

Zdravotníci kežmarskej nemocnice boli nápomocní počas víkendového festivalu EĽRO. „Počas troch dní sme s kolegami ošetrili 58 osôb, z toho 51 dospelých a 7 detí. Charakter ošetrení zväčša nebol závažnejšieho typu, išlo najmä o meranie tlaku, meranie glykémie, ošetrenie drobných poranení, ošetrenie popálenín, ošetrenie po uštipnutí hmyzom, vyberanie kliešťa, ošetrenie očí a ošetrenie pri tráviacich ťažkostiach. Dvaja pacienti z celkového počtu boli odovzdaní posádke RZP z dôvodu kolapsu,“ informuje námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť kežmarskej nemocnice Mgr. Veronika Nadžadyová.

V sobotu bola pre prípad potreby dlhšie v prevádzke aj chirurgická pohotovosť. „Štandardne je v sobotu chirurgická pohotovosť v sobotu dostupná do 12:00. Pre festival EĽRO sme sa rozhodli predĺžiť prevádzku pracoviska do 19:00. Počas tohto obdobia sme na ambulancii ošetrili len menšie zranenia,“ dopĺňa námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť.

„S kolegami sme na miesto dorazili ešte pred začiatkom festivalu a rozložili potrebný materiál k podaniu základnej zdravotnej starostlivosti. Ešte pred oficiálnym začiatkom samotného festivalu sme mali prvých záujemcov o poskytnutie zdravotnej starostlivosti z dôvodu nevoľnosti. Počas troch dní sme ošetrovali účastníkov, ale aj niektorých účinkujúcich festivalu,“ dodáva členka zdravotníckeho tímu nemocnice a námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť levočskej nemocnice, PhDr. Anna Rybková.