Kežmarská nemocnica eviduje za minulý rok 880 pôrodov. Tretí rok po sebe sa narodilo viac chlapcov ako dievčat

5.1.2023

V Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra Kežmarok, člen skupiny AGEL sa v roku 2022 pri 880 pôrodoch narodilo 890 bábätiek. Už tretí rok po sebe bolo narodených viac chlapcov ako dievčat. Takmer 50% percent detí sa narodilo vo váhovej kategórii 3000 – 3999 gramov, čo predstavuje najvyšší počet. Minuloročné štatistiky evidujú 30% slobodných mamičiek. Medzi najmladšou a najstaršou rodičkou bol 29-ročný vekový rozdiel.

V kežmarskej nemocnici sa v roku 2022 narodilo 890 bábätiek. „V minulom roku sa v našej nemocnici z 880 pôrodov narodilo 890 bábätiek, čo znamená, že aj v minulom roku sa nám narodili dvojičky. Už tretí rok po sebe evidujeme väčší počet narodených chlapcov ako dievčat. Chlapcov sa celkovo narodilo 481 a narodených dievčat bolo 409. Najvyšší počet novorodencov priniesol mesiac september, v ktorom sa narodilo 94 detí, naopak, počtom narodení bol najslabším mesiacom január, v ktorom sa narodilo 58 bábätiek,“ informuje vedúca sestra novorodeneckého oddelenia, Mgr. Alžbeta Pokrivčáková.

Z celkového počtu 880 pôrodov bolo 6,4 % pôrodov u maloletých rodičiek. „Z celkového počtu 880 rodičiek eviduje 267 slobodných mamičiek, čo predstavuje 30%. V minulom roku evidujeme 635 pôrodov prirodzeným spôsobom a 245 sekcií. Vo váhovej kategórii pod 1000 gramov boli narodené len dve detičky. Vo váhovej kategórii 3000 – 3999 gramov sa narodilo 430 detí, čo predstavuje takmer 50%. Nad 4000 gramov bolo narodených 29 detí,“ hovorí vedúca sestra gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia, Mgr. Katarína Živčáková.

Najmladšia rodička za rok 2022 priviedla na svet dieťa v 13. roku svojho života. Najstaršou rodičkou v minulom roku bola 42-ročná mamička. Najčastejšími chlapčenskými menami boli Matias, Adam, Lukáš, Alex, Samuel, Michal, René, Filip, Tobiás, Jakub, Ján, Patrik, Martin, Marek a Matej. Najčastejšími dievčenskými menami boli Ema, Kristína, Sofia, Anna, Nela, Mária, Nina, Natália, Zuzana a Rebeka.

Rodičia vybrali pre svoje chlapčenské ratolesti aj menej časté mená ako napríklad: Brajen, Joachim, Timur, Artúr, Emanuel, Felix, Eliáš, António, Serafín, Eliot, Rayen, Sajmon, Ozan, Jason, Abrahám, Tristan, Vratko, Nelson. Menej tradičné dievčenské mená boli napríklad aj Esmeralda, Eliana, Leonela, Kimberly, Noemi, Lara, Kiara, Aurora, Floriana, Ashley, Yasmin, Evelína, Katy, Chiara, Xénia, Saskia, Tanya, Rania, Elisa, Shanaia, Marybela, Amy, Violeta.

Prvým bábätkom narodeným v kežmarskej nemocnici v roku 2023 bola malá Kvetka, ktorá sa narodila 1. januára o 1.30 hod. s mierami 2750 gramov a 52 centimetrov mamičke Adriane. Prvý Kežmarčan, Oskar, čakal na svoju chvíľu až do 5. januára. Narodil sa mamičke Ivane o 7.35 hod. s mierami 3520 gramov a 53 centimetrov.