Logo

PARTNER VÁŠHO ZDRAVIASme súčasťou skupiny AGEL, najväčšieho súkromného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti v strednej Európe.

KLIENTSKE CENTRUM

052 / 4512 111

O nemocnici

Stovky lekárov ošetria ročne na Spiši stotisíce pacientov: Nemocnice v Kežmarku, Levoči a Krompachoch sa neustále modernizujú.

21.11.2024

Milióny eur mieria do modernizácie nemocníc na Spiši: Pacienti sa môžu spoľahnúť na dostupnú a odbornú starostlivosť. Zdravotná starostlivosť v tzv. spišskom klastri funguje štvrtý rok. Sú v ňom združené nemocnice AGEL v Levoči, Kežmarku a Krompachoch. Spoločne majú tieto nemocnice približne 1 200 zamestnancov a disponujú takmer 600 lôžkami. Hoci boli počas prípravy optimalizácie siete nemocníc prezentované názory o ich zrušení, napokon bolo vyhodnotené, že nemocnice sú v daných regiónoch nevyhnutné.

Pacientom regiónu Spiš je zabezpečená profesionálna a dostupná zdravotná starostlivosť. Napriek tomu sa v médiách objavujú nepravdivé informácie, ktoré uviedol Ján Krempaský z denníka SME, v ktorom sa spolieha na tajné zdroje a nie na oficiálne vyjadrenie nemocnice. Články hovoria o problémoch s nedostatkom lekárov, ktorým má údajne čeliť Nemocnica v Kežmarku a lekári sa majú presunúť do nemocnice v Levoči. Tieto klamlivé informácie prevádzkovateľ, spoločnosť AGEL, rázne odmietla.

Voči týmto nepodloženým informáciám sa ohradil aj zástupca primátora mesta Kežmarok Mgr. Bc. Jozef Matia. „Považujem za mimoriadne nešťastné, že sa v médiách objavujú články založené na nepodložených tvrdeniach. Modernizácia nemocníc na Spiši je dlho očakávaným projektom a namiesto podpory sa stretávame so šírením poplašných správ."

Konkrétne, nemocnica v Kežmarku je jedinou nemocnicou v okrese Kežmarok so spádom až 75-tisíc obyvateľov. „Vo veľa prípadoch je nemocnica v Kežmarku pre obyvateľov okresu nemocnica prvej voľby, a to aj napriek tomu, že 15 kilometrov od nej je nemocnica v Poprade,“ uviedol Ing. František Lešundák, riaditeľ nemocníc AGEL spišského klastra. V posledných dňoch však boli v médiách zverejnené informácie, že nemocnica má problémy a nedisponuje dostatkom odborného personálu, či dokonca sa zvažuje o presune zdravotníkov do Levoče. „Šíriť do verejného priestoru, že nemocnica v Kežmarku má problémy a hrozí presúvanie zdravotníckych pracovníkov je veľmi nezodpovedné a tieto informácie nie sú ničím podložené. Naopak, do nemocnice sa vrátili erudovaní odborníci, prerábajú sa operačné sály,“ hovorí František Lešundák.

Príkladom je aj gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, ktoré sa podarilo stabilizovať po odchode primára v roku 2021. „U nás sa narodí viac ako 800 detí ročne a tento počet neklesá,“ hovorí MUDr. Beáta Šlotýsová, námestníčka riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť s tým, že do polovice novembra 2024 vykonali 770 pôrodov a počet operácií spojených s hospitalizáciou dosiahol počet 277 pacientov. Logicky, vysoký počet pôrodov spôsobuje, že v regióne je približne 15-tisíc detí do 18 rokov, ktoré taktiež potrebujú zdravotnú starostlivosť. „Naše detské oddelenie funguje s vysokou obetavosťou a starostlivosťou personálu o našich pacientov, na čo sme právom hrdí,“ uviedla námestníčka Šoltýsová.

Plne funkčné a stabilizované je aj oddelenie anestéziológie a intenzívnej medicíny či interné oddelenie. Kapitolou samou o sebe je chirurgia. Tu už niekoľko rokov nie je v prevádzke klasické lôžkové oddelenie, ale len jednodňová zdravotná starostlivosť. Tento rok na oddelenie nastúpil nový primár a zároveň sa pridávajú aj externí lekári formou svojich operačných dní. Na plný úväzok nastúpil skúsený traumatológ a z dvoch dní v týždni bola činnosť ambulancie predĺžená na päť dní, pričom do polovice novembra bolo vykonaných celkovo viac ako tisíc operácií.

Vzhľadom na to, že na jednodňovú zdravotnú starostlivosť sú vysoké požiadavky, v budúcom roku nemocnica v Kežmarku postaví novú operačnú sálu aj so zázemím v hodnote 1,5 milióna eur.

Neoddeliteľnou súčasťou kežmarskej nemocnice je aj oddelenie dlhodobo chorých, ktoré je jediné v okolí.

Nemocnica tak funguje bez obmedzení a poskytuje zdravotnú starostlivosť desiatkam tisíc obyvateľov na Spiši. V Kežmarku z roka na rok silnie aj ambulantný sektor. „Môžeme sa pochváliť jedinečnými ambulanciami ako je detská reumatológia, detská nefrológia, ktoré sú jediné v celom kraji,“ zdôraznila námestníčka Beáta Šoltýsová.

Podľa riaditeľa Lešundáka je to výsledok spolupráce vedenia nemocnice s mestom Kežmarok, prístupom vedenia spoločnosti AGEL, vedenia nemocnice a jeho personálu. Aj to sú základné faktory, ktoré pomohli tejto nemocnici k stabilizácii a to nielen personálne, ale aj ekonomicky.

„Našou snahou je udržať súčasný personál a prijať aj ďalších, ktorí budú chcieť spolupracovať. Aj keď je potrebné povedať, že nie je ľahké získavať pracovníkov,“ uzavrel František Lešundák.


 

Späť