Letné infekcie močových ciest: Primár gynekológie MUDr. Pružinský radí, ako im predísť
23.7.2025
Letná sezóna prináša nielen slnko, vodu a oddych, ale aj zvýšené riziko intímnych problémov u žien. Infekcie močových ciest, ktoré patria medzi najčastejšie urologicko-gynekologické ťažkosti, sú počas teplých mesiacov častejšie. Na čo si dať pozor, ako infekciám predchádzať a kedy neodkladať návštevu lekára vysvetľuje MUDr. Daniel Pružinský, primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Nemocnice Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku, člen skupiny AGEL.
Ženská anatómia prirodzene zvyšuje riziko infekcie močových ciest. Močová rúra je kratšia a jej blízkosť k pošve a konečníku uľahčuje prenos baktérií, najčastejšie Escherichia coli. V letných mesiacoch sa k tomu pridávajú špecifické rizikové faktory ako kúpanie v bazénoch a prírodných vodách, nosenie mokrých plaviek, zvýšená sexuálna aktivita, dehydratácia, ale aj zmeny hygienických návykov pri cestovaní.
„Mokré plavky a teplé počasie vytvárajú vlhké prostredie priaznivé pre množenie baktérií a kvasiniek. Ak k tomu pridáme častejší pohlavný styk či nedostatočné močenie, vznik infekcie je len otázkou času,“ upozorňuje MUDr. Pružinský. Dostatok tekutín je preto kľúčový. Časté močenie mechanicky pomáha vyplavovať baktérie z močových ciest. V horúčavách však mnoho žien príjem tekutín podceňuje, čo môže viesť k dehydratácii a zvýšenej koncentrácii moču.
Ako prevenciu gynekológovia odporúčajú piť veľa vody, po kúpaní sa vždy prezliecť do suchého oblečenia, močiť po pohlavnom styku a dbať na jemnú, ale pravidelnú intímnu hygienu – ideálne bez parfumovaných mydiel či agresívnych čistiacich prípravkov. Vhodné je aj preventívne užívanie probiotík na podporu vaginálnej mikroflóry, ako aj doplnkov výživy s obsahom brusnicového extraktu a D-manózy, ktoré bránia uchyteniu baktérií na sliznici močových ciest.
Podľa MUDr. Pružinského by ženy mali spozornieť pri častom alebo bolestivom močení, pálení, zakalenom moči, jeho nepríjemnom zápachu či výskyte krvi. „Varovnými príznakmi sú aj bolesti v podbrušku alebo krížoch, prípadne teplota či zimnica. Vtedy už môže ísť o vážnejšiu infekciu a je dôležité neodkladať návštevu lekára,“ zdôrazňuje.
Pozornosť by mali zvýšiť aj ženy v špecifických životných obdobiach – tehotné ženy, diabetičky a ženy v menopauze patria medzi rizikovejšie skupiny. „Tehotenstvo mení anatómiu aj hormóny, cukrovka oslabuje imunitu a menopauza znižuje hladinu estrogénov, čo vedie k oslabeniu prirodzenej vaginálnej ochrany,“ vysvetľuje primár.
Riziko infekcií môžu zvyšovať aj niektoré formy antikoncepcie, najmä tie, ktoré obsahujú spermicídne látky. Bežná hormonálna antikoncepcia však vo väčšine prípadov riziko významne nezvyšuje.
Špeciálnu pozornosť treba venovať mladým dievčatám a tínedžerkám počas letných táborov či výletov. Dôležité je, aby mali možnosť prezliecť sa do suchého oblečenia, dbali na hygienu a nebáli sa v prípade problémov vyhľadať pomoc dospelého alebo zdravotníka.
Moderné gynekologické odporúčania čoraz častejšie zahŕňajú aj lokálne probiotiká, intímne gély s ochrannými látkami (napríklad kyselinou mliečnou či tea tree olejom), ako aj urologické čaje a prírodné produkty ako prvú pomoc pri miernych ťažkostiach. V prípade, že sa stav nezlepší do 1–2 dní, je však potrebná odborná diagnostika a prípadná liečba.
„Leta sa netreba báť, ale je rozumné myslieť aj na svoje zdravie. Prevencia je jednoduchá a efektívna – a dokáže ženám ušetriť veľa nepríjemností počas dovolenky,“ uzatvára MUDr. Daniel Pružinský.
SpäťKontakt pre médiá
Kontakt neslúži na objednávanie pacientov na vyšetrenie, očkovanie, testovanie a zasielanie výsledkov vyšetrení.
Kontakty na všetky spoločnosti a zdravotnícke zariadenia Skupiny AGEL nájdete v zozname spločností Skupiny AGEL